Samochód z hakiem, a podróż za granicę – co musisz wiedzieć?
Haki samochodowe w ostatnim czasie stały się bardzo popularnym nabytkiem. Od wielu lat stanowiły one bardzo praktyczne i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, ale dopiero od niedawna zaczęto je wykorzystywać na tak szeroką skalę, w nieco bardziej codziennych sytuacjach. Może to być przeprowadzka, wyjazd na wakacje, a także przewożenie rowerów lub innego dużego bagażu – zalet i sposobów wykorzystania tego sprzętu jest wiele. Nie można jednak zapominać o konkretnych przepisach prawnych, którymi takie samochodowe uzgodnienie jest obarczone. To czego one dotyczą oraz co musisz o nich wiedzieć, znajdziesz w poniższym artykule.
Hak holowniczy – co warto o nim wiedzieć?
Hak holowniczy do samochodu to zaczep kulowy, który jest mechanicznym urządzeniem sprzęgającym, najczęściej wykorzystywanym do instalacji urządzeń, takich jak bagażniki, transportu, jak również holowania przyczep. Ten bardzo przydatny element samochodowy jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, które można nabyć już od dosłownie kilkuset złotych. Jednak przed jego zakupem należy upewnić się czy model auta jaki się posiada jest odpowiednio przystosowany do przytwierdzenia takiego haka. Gdy auto posiada możliwość montażu haka holowniczego, można spokojnie udać się do zaufanego warsztatu samochodowego i go zamontować – oczywiście samemu też można to zrobić jednak nie jest to takie łatwe bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Gdy hak zostanie już przymocowany, czynność tą należy niezwłocznie zgłosić. Montaż takiego elementu to zmiana w samochodzie która powinna zostać zanotowana w dowodzie rejestracyjnym. Ale czy po dokonaniu wszystkich formalności można już korzystać z tego sprzętu do woli? Odpowiedź na to pytanie jest trochę bardziej skomplikowana, niż się może wydawać.
Podróż z hakiem holowniczy w Polsce i zagranicą
Polskie przepisy prawne odnoszące się do montażu i demontażu haków samochodowych są całkiem jasne i przejrzyste. Kierowcy, którzy zdecydowali się na zainstalowanie tego sprzętu na stałe nie muszą się obawiać żadnych poważnych konsekwencji związanych z jego obecnością, jeśli będą przestrzegali jednej ważnej zasady. Mianowicie, hak samochodowy nie może zasłaniać tablicy rejestracyjnej oraz światła przeciwmgłowego. Ten przepis dotyczy oczywiście samego haka, bez zainstalowanej do niego przyczepy oraz samochodów poruszających się tylko po terenie Polski. Jak więc sytuacja wygląda po przekroczeniu granicy kraju? Wszystko zależy od konkretnego państwa.
Hak holowniczy – jak postępować na zagranicznych drogach?
Przekraczając polską granicę należy mieć na uwadze, że nie wszystkie przepisy, które obowiązują w ojczystym kraju obowiązuje też w innych państwach i z reguły warto zachować przezorność. Dojeżdżając do granicy, zwłaszcza zachodnich sąsiadów zaleca się zdemontowanie kuli haka lub założenia na nią specjalnego kapturka, który zwiększy jej widoczność dla innych samochodów. Innym wartym rozważenia rozwiązaniem jest demontaż haka – nie jest to kosztowne i skomplikowane, a może oszczędzić wielu problemów. Zawsze można też powołać się na Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym, dzięki której dana osoba może poruszać się w obcym kraju z wyposażeniem wymaganym i obowiązującym w swoim państwie, jednak nie zawsze działa ona na zawołanie i często na jej podstawie trzeba dopiero złożyć odwołanie od wystawionego przez zagraniczne służby mandatu.