Haki holownicze – przepisy prawne, zakup, eksploatacja
Zasady ruchu drogowego poznajemy niemal przez całe życie. W szkole zapoznajemy się ze znakami, potem odkrywamy tajniki prowadzenia kolejnych pojazdów i bardziej zaawansowane kwestie związane z poruszaniem się po drodze. Warto jednak wciąż poszerzać swoją wiedzę i nowe zagadnienia, które mogą nam się przydać. Jak choćby kwestia haku holowniczego w świetle polskiego prawa.
Co prawo mówi o haku holowniczym?
W prawie możemy przeczytać głównie, że:
- Całe wyposażenie pojazdu i wszystkie urządzenia w nim się znajdujące (szczególnie te, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a także ochronę środowiska), muszą być zawsze sprawne i sprawdzane oraz utrzymane w dobrym stanie
- Urządzenia, które służą łączenia pojazdu z przyczepą, muszą być tak skonstruowane, by pozwalały na ciągnięcie przyczepy o odpowiedniej masie do danego pojazdu. Nie mogą też pozwolić na samoczynne jej odłączenie, a do tego przyczepa (jeśli posiada) musi mieć prawidłowo działające światła i hamulce.
A zatem hak holowniczy musi przede wszystkim spełniać kwestie bezpieczeństwa i zapewnić, że przyczepa na nim nie odłączy się nagle podczas jazdy. Poza tym można postarać się o dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik montowany na haku holowniczym.
W Polsce obowiązuje tez zarejestrowanie haku holowniczego. Nie może on też przysłaniać tablicy rejestracyjnej pojazdu.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu haku holowniczego?
Przede wszystkim na producenta. Marka musi być znana, gdyż dzięki temu mamy pewność, że zyskujemy produkt, który spełnia normy jakości i bezpieczeństwa. Unikajmy takich produktów, które mają zapis: „inni” lub „producent nieznany” oraz gdy nie wiemy, jaki jest nr katalogowy haku.
Dobry hak holowniczy powinien tez posiadać homologację europejską. Przed zakupem możemy bowiem poprosić o certyfikat homologacji w PDF. Jeśli ją otrzymamy, mamy pewność, że hak rzeczywiście ją posiada.
Istotny jest tez system haku holowniczego oraz rzetelność sprzedawcy. Jeśli weźmiemy te wszystkie aspekty pod uwagę, powinny znaleźć dobrej jakości produkt, który na nie zawiedzie podczas drogi. Najwyższej jakości haki holownicze do samochodu możesz kupić w naszym sklepie AutoZielonka. Wszystkie oferowane przez nas haki są od renomowanych producentów oraz posiadają wszelkie atesty i homologację.
Montaż haka holowniczego
Na początek usuwamy masę izolacyjną i zabezpieczenia podwozia w miejscu, gdzie będą się stykały elementy haka holowniczego. Montujemy go z wykorzystaniem dołączonych do opakowania śrub i podkładek zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinno brakować też kluczy i zaślepek gniazd, jeśli mamy kulę wypinaną.
Po zamontowaniu haku, możemy zacząć z niego korzystać. Pozwala on przeważnie na zaczepienie małej przyczepki (do 750 kg), przyczepy kempingowej i bagażnika rowerowego. Daje więc wiele możliwości, z których można korzystać zależnie od swoich potrzeb. Przeważnie daje możliwość podłączenia oświetlenia.
Eksploatacja pojazdu z hakiem holowniczym
Po przejechaniu każdego 1000 km należy sprawdzać połączenia śrubowe w haku holowniczym. Jeśli coś się poluzuje, należy to od razu dokręcić. Kulę trzeba zachowywać w czystości i pamiętać, że uszkodzenia mechaniczne w zaczepie kulowym sprawiają, że nie można z niego dalej korzystać.