Elementy haka holowniczego – rozkładamy je na czynniki pierwsze!
Elementy haka holowniczego to ważna kwestia, jaką warto poznać. Hak holowniczy nie wygląda na skomplikowany mechanizm, jednak jego konstrukcja wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Jakie są najważniejsze elementy haka holowniczego? Na co stawiają producenci? O czym warto wiedzieć? Czym cechuj się budowa takiego haka?
Hak holowniczy
Pamiętajmy o tym, że hak holowniczy musi być odpowiednio dobrany do auta i jego rocznika. Jest to związane z różnicami w budowie podwozia w autach i innymi systemami mocowania haka do całej konstrukcji samochodu. Nie istnieje jeden uniwersalny hak holowniczy, gdyż na rynku spotkamy wiele ciekawych produktów. Jednakże faktem jest, że każdy hak składa się z podobnej budowy. Wysoka jakość w tym wypadku jest na wagę złota.
Belka główna
Kluczowym elementem jest belka główna haka holowniczego, do której zamocowane są kształtowniki mocujące hak do auta i uchwyt kuli haka. Belki są produkowane ze stalowych rur lub z profili zamkniętych w kształcie prostokąta lub kwadratu. Co ciekawe, na rynku znajdziemy belki proste lub wygięte pod wieloma kątami. Warto zauważyć, że nie każda belka mocująca jest symetryczna.
Wsporniki boczne
Kolejny element to wsporniki boczne belki haka, które pozwalają zamocować belkę do miejsc montażowych w aucie. Uchwyty mają wiele długości i kształtów, co dotyczy potrzeb montażu. Przeważnie mamy do czynienia z ciętą blachą o grubości od 8 do 10 mm. Producenci stosują też specjalne tuleje i dopasowane nakrętki do montażowych śrub.
Kula i uchwyt gniazda elektrycznego
Bardzo istotną częścią w haku holowniczym jest kula, dzięki czemu możemy holować przyczepę. W tym celu posłużą nam uchwyty i gniazdo kuli, jakie najczęściej jest położone na środku belki. Najprościej rzecz ujmując, to dwa ucha, do jakich przykręcamy kulę lub gniazdo.
Holowanie pojazdu na drodze publicznej wymaga trzymania się przepisów prawnych. Następnym elementem haka holowniczego jest uchwyt na gniazdo wiązki elektrycznej. Blaszka gniazda może zostać przykręcona do uchwytów lub na stałe zamocowana do belki haka. Co ciekawe, można wybrać też modele chowane za zderzak.
Elementy złączne haka holowniczego
Elementy tego typu są łączone ze sobą za pomocą podkładek, śrub, nakrętek i innych części, zgodnie z dołączoną instrukcją montażu. Dodatkowym elementem mogą być zawleczki zabezpieczające, jak też zestaw kluczy i zaślepki gniazda w razie kul wypinanych.
Niezbędna jest również tabliczka znamionowa z homologacją haka. Bez niej nie zarejestrujemy haka holowniczego. W dobrych sklepach zakupimy nawet kapturek na kulę haka, jaki będzie osłaniał przed czynnikami pogodowymi.
Podsumowując warto stwierdzić, że hak holowniczy składa się z wielu nieocenionych elementów. Sercem produktu jest belka główna, nie należy też pomijać kuli i wsporników bocznych. Hak holowniczy jest wykorzystywany w wielu sytuacjach. Często korzystają z niego firmy, jak i odbiorcy prywatni.
Opracowanie:
Autozielonka – haki holownicze Warszawa