Co powinniśmy wiedzieć o naprawie tłumików? Kompendium wiedzy
Tłumik to dość nietypowy komponent jeśli chodzi o całą konstrukcję samochodu osobowego. Rzadko o nim myślimy, czy też się mu przyglądamy, ale gdy pojawi się z nim jakikolwiek problem, to zazwyczaj od razu to zauważamy. Wyeksploatowany tłumik zamienia bowiem przyjemny dźwięk pracującego silnika w głośny ryk, który na dłuższą metę staję się nieznośny. W tym przypadku nie chodzi jednak o sam komfort – niesprawny układ wydechowy może mieć bardzo poważne skutki jeśli chodzi o kulturę pracy jednostki napędowej.
Rola tłumika w układzie wydechowym
Praktycznie każdy zdaję sobie sprawę z głównej roli tłumika, którą oczywiście jest zmniejszanie poziomu hałasu wytwarzanego przez silnik. Warto jednak pamiętać także o pobocznej roli, czyli kontrolowaniu ciśnienia wstecznego, co wydatnie wpływa na osiągi, wytrzymałość i kulturę pracy Twojego samochodu. Niesprawny lub uszkodzony tłumik może więc mieć bardzo negatywny wpływ na osiągi silnika. Prawidłowo działający układ wydechowy zmniejsza zużycie paliwa i emisję spalin, dzięki czemu jednocześnie przykładamy rękę do ekologii, jak i ekonomii, bo wydajemy mniej pieniędzy na stacji benzynowej. W krytycznych przypadkach zaniedbania konserwacji tłumika, może się okazać, że tlenek węgla gromadzi się w kabinie pasażerskiej, a jest to bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich pasażerów.
Najczęstsze problemy z tłumikami
Układ wydechowy ma bezpośredni kontakt z wodą, a więc naturalny jest fakt, że końcówka wydechu ma tendencję do rdzewienia. Innym, dość powszechnym problemem jest luzowanie się niektórych części tłumika w wyniku uderzenia w krawężnik, czy też za sprawą kamienia wyrzuconego spod kół innego auta. Tego typu sytuacje są o tyle niebezpieczne, iż mogą doprowadzić do pęknięcia tłumika, co w konsekwencji może oznaczać całkowitą wymianę rury wydechowej. A zakup i wymiana tej części oznacza dla nas dodatkowe koszty.
Zazwyczaj samochód daje nam pewne wskazówki, na podstawie których możemy poznać, że nie wszystko z układem wydechowym jest tak jak należy. Najbardziej charakterystyczna oznaka to głośniejsza praca silnika, nawet jeśli pojazd jest na biegu jałowym. Gdy tylko usłyszymy niepokojące zmiany, warto jak najszybciej udać się do wykwalifikowanego warsztatu Autozielonka, gdzie mechanik sprawdzi, a w razie konieczności zajmie się naprawą tłumika. Jest to ważne pod tym względem, aby nie doszło do dalszych uszkodzeń ważnych komponentów, takich jak katalizator. Znakiem ostrzegawczym powinno być także zwiększone zużycie paliwa i nieprzyjemne zapachy spalin przedostające się do kabiny kierowcy. Groźnym zjawiskiem jest kondensacja w rurach wydechowych, która prowadzi to wycieku spalin z tłumika. W tego typu sytuacjach nie ma na co czekać i warto jak najszybciej udać się na wizytę kontrolną u specjalisty.
Profesjonalna naprawa tłumika
Jakikolwiek alarmujący objaw, taki jak głośniejsza praca silnika czy rdzewienie końcówki wydechu, to solidne podstawy, aby jak najszybciej zabrać swój samochód do profesjonalnego serwisu, gdzie zostanie on sprawdzony przez specjalistów. Typowy fabryczny tłumik powinien wytrzymać około 5 lat, ale wiele zależy od tego w jaki sposób eksploatujemy nasz pojazd. Ogromne znaczenie ma tutaj wykonywanie regularnego i skrupulatnego przeglądu stanu technicznego auta. Utrzymując samochód w dobrym stanie mamy pewność, że układ wydechowy także będzie działał na niezmiennym wysokim poziomie. Pamiętaj aby nie odciągać wizyty w serwisie, bo na początkowe objawy można zazwyczaj zaradzić wymianą tylko jednej części. Dzięki wczesnemu wykryciu problemu przez mechanika zapobiegniemy większym i droższym naprawom, które z całą pewnością czekałyby nas gdybyśmy odkładali tę wizytę w nieskończoność.